Responsive Web Tasarım

Merhaba değerli Weeb Tasarım takipçileri. Bu yazımızda Responsive Web Sitesi konusunu inceleyeceğiz. Son günlerde sıkça duymaya başladığımız Responsive Web Sitesi kavramı bakalım tam olarak neymiş.
 

Aslında Responsive Web Sitesi ile mobil uyumlu web sitesi kavramları aynı dersek çokta yanılmış sayılmayız. Responsive Web Sitesi, duyarlı web site anlamına gelmektedir. Peki neye karşı duyarlı ? Bütün mobil cihazlara, tabletlere ve monitörlere. Yani tüm çözünürlüklere uyumlu olabilen site anlamına gelmektedir.
 

Kimi zaman tabletlerimizde, kimi zaman cep telefonlarımızda internette ihtiyacımız olan bir web sitesini ziyaret ederiz. Ziyaret ettiğimiz web sitesi mobil uyumlu değilse bu bizim için çoğu zaman eziyet hali alıyor. Ekranı yakınlaştırıp okuyacağımız yere zoom yaparak ve bu hareketi tüm sayfa boyunca devam ettirmek gayet zor. Ancak Responsive Web Sitelerinde durum böyle değil. Girmiş olduğumuz site duyarlı ise, sayfa otomatik olarak ekran çözünürlüğümüzü algılayarak sayfayı baştan konumlandırıp menü, resim ve içeriklerin tümünü bizim çözünürlüğümüze göre ayarlıyor. Kısacası yakınlaştırma, takip etme, yazıların ve resimlerin kayması, dokunmatik sorunu ortadan kalkıyor. Bu yüzden ziyaretçilerimizin rahat bir kullanım sağlayabilmesi için web sitemizi duyarlı hale getirmeliyiz.
 

Tabi Responsive Web Sitesi sadece bunları yapmakla kalmıyor. Ayrıca Google, Yandex, Bing v.b arama motorları arama sonuçlarını sıralarken en çok web sitesinin duyarlı olup olmadığına bakıyor. Çoğumuz Google’da arama yaparken bazı sitelerin altında küçük puntolarla (bu site mobil uyumlu değildir) ibaresini görmüşüzdür. Yani kısacası Responsive Web Sitesi = SEO Çalışmasına katkı diyebiliriz.
 

Bir dahaki yazımızda görüşmek dileği ile…

 

1