HTML Nedir ?

Açılımı “Hyper Text Markup Language” olan HTML, bilgisayar ortamında web sitelerimizi tasarlamak için kullandığımız en temel dildir. Bu dili kullanarak web sitelerimizi oluşturabilir veya oluşturmuş olduğumuz siteye yazı, görsel ve video ekleyebiliriz. Kısacası HTML internet tarayıcıları ( Google Chrome, Mozilla Firefox, İnternet Explorer, Safari v.b) ile bizim aramızdaki iletişim için kullandığımız dildir.


HTML dili kullanarak web site oluşturmak için zorunlu olarak yüklememiz gereken herhangi bir program yoktur. Microsoft Office Word, Not Defteri, Wordpad gibi basit metin editörü programları yeterlidir. İlerleyen aşamalarda Notepad++, Visual Studio, Brackets gibi editörleri tanıyacağız ve bu programları kullanarak da HTML sitemizi oluşturabileceğiz.


HTML YAPISI ve OLUŞTURULMASI


HTML dili yapı itibariyle etiketlerden (tag) oluşur. Bu etiketler “<” (küçüktür) işareti ile başlayıp “>” (büyüktür) işaretiyle sonlandırılır. Bu şekilde bir HTML etiketi açmış oluruz. Açılan her HTML etiketi kapatılmak zorundadır. Etiket kapatmak için “/” işareti kullanılır. Örnek verecek olursak;

<html>
    <head>
        <title> Weeb Akademi </title>
    </head>
    <body>
        <p>HTML Nedir?</p>
    </body>
</html>

 


Yukarıdaki örnekte önce etiketini kullanarak sayfamızın HTML kodlarından oluşacağını ve html etiketlerinin arasında yazılması gerektiğini tarayıcımıza belirttik.


HTML sayfanın yapısını kavrayabilmek için bir benzetme yaparsak;ile etiketlerinin arasındaki kısım insan vücudunun tamamı,ile etiketlerinin arasındaki kısım baş,ile etiketlerinin arası gövde kısmıdır.


Head etiketleri arasına, ilerleyen zamanlarda yazacağımız bloglarda, sayfa bilgi etiketleri (meta), Css dosyaları dahil etme (link), JavaScript dosyaları dahil etme (script), style etiketleri (yerel css özelliği) gibi özelliklerin nasıl kullanılacağını da öğreneceğiz. Şimdilik sadece head etiketleri arasında “title” etiketini gördük. Title etiketi sayfamızın internet tarayıcısının sayfa başlığında yazacak kısmı belirlediğimiz etikettir. Bu etiketler arasında yazacağımız tüm etiket kod ve bilgileri sadece biz ve sayfa kaynağını kontrol eden kişiler görebilir. Onun dışında ziyaretçiler sayfada bu bilgileri göremezler.


Web sayfamızda geri kalan gördüğümüz her obje (yazı, görsel, video v.b) Body kısmına yazılır. Body kısmı kullanıcının gördüğü ana bölümdür. Neredeyse tüm nesneler bu etiketler arasına yazılır. Bu objeleri eklerken kullanacağımız yardımcı etiket ve kodlara ilerleyen yazılarımızda geniş çaplı yer vereceğiz.
 

Bizi takip etmeye devam edin.

1