Domain-Hosting’in Önemi

Domain nedir ?

Türkçe tercümesiyle “Alan Adı”. Yani sitenizin internet ortamında ki adresine domain denir. “Alanadınız.com” olarak örneklendirebiliriz. Alan adı kayıt ve sorgulama işlemleri ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından yapılmaktadır.

Domain alırken nelere dikkat etmeli ?

Domain adresi web sitemiz için oldukça büyük bir önem taşımakta. Seçeceğimiz adres gerek SEO bakımından gerekse markamızın ulaşılabilirliği açısından oldukça önemli. Dilerseniz alan adı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor sıralayalım :

  1. Alan adı seçerken akılda kalıcı ve telaffuzu kolay isimler seçin.
  2. Kurumsal ve markanızı yansıtan isimler seçmeye özen gösterin.
  3. Alacağınız alan adı alınmışsa siz araya tire vb. ifadeler ile değiştirip yeni bir isim almayın.
  4. Kullanımı sıklıkta olan uzantılar seçin.

Yukarıda sıraladığımız bu 4 maddeye dikkat etmeniz, domain adı alırken bu maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Unutmayın ki seçeceğin domain adı internet dünyasında sizi ve markanızı temsil edecektir.

Hosting Nedir ?

Seçtiğiniz alan adı üzerinden sitenizi yayınlamak için bir de hostinge ihtiyacınız olacak. Hosting yayınlamak istediğiniz internet siteniz için size sunulan depolama hizmetidir. Kısa tabirle “web alanı” diyebiliriz.

Hosting alırken nelere dikkat etmeli ?

Hosting almadan önce yayınlamak istediğimiz web sitesinin ihtiyaçlarını belirlememiz gerekiyor. Site için kullandığınız dil, site içerisinde kullanılan resim, video vb. materyaller hosting seçinizde önemli bir rol taşıyor. Tabi ki de seçeceğimiz hostinginde özelliklerini iyi belirlemelisiniz.

  1. Hız
  2. Güvenilirlik
  3. Yedekleme
  4. Sonrası için paket yükseltebilme kolaylığı

Belirttiğimiz bu 4 unsur seçeceğiniz hosting için oldukça önemli maddelerdir. Aynı zamanda sitenize hosting seçerken lokasyona da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü sunucu ile kullanıcıların lokasyonları arasındaki yakınlık, gecikmeyi azaltacak ve web sitenizin hızını da yükseltecektir.

Bahsettiğimiz tüm bu maddeler ışığında alacağınız domain ve hosting hizmetleri ile web sitenizi daha kurumsal ve ön planda gösterebilirsiniz.

Bunları yaparken SEO konusuna, markanızın kurumsal kimliğine ve sitenizin kurumsal görünümüne de dikkat etmelisiniz. Kurumsal ve profesyonel bir web sitesi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

1