Web Site Hazırlama Adımları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da önem kazanan web siteleri günlük hayatımızın birçok noktasında kullandığımız bir global bir pazar haline geldi. Kurumsal web sitelerinden tutun yemek tarifi web sitelerine kadar günde en az 5 farklı siteyi ziyaret ettiğimizi düşünüyorum. Böyle bir hal almışken herkes web sitesi oluşturma yarışına girmiş durumda.

Peki böyle bir durumdayken diğer sitelerden sıyrılmak ve kendi sitemizi oluşturmak için neler yapmak gerekmektedir?

 

Amacınızı Belirleyin

Hazırlayacağınız web sitesi hangi amaç üzerine olduğunu belirlemelisiniz. Eğitim sitesi mi, kurumsal mı?

 

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Yapacağınız ya da yaptıracağınız web sitesi kime hitap edecek? Başlangıçta bu durum deneme yanılma yöntemiyle belirlenecek olsa da bir kitleye hitap etmek gerekmekte. Sitenizi, hedef kitlenizi baz alarak oluşturmalısınız.

 

Tasarım

Tasarım alanı başlı başına bir uzmanlık gerektirmektedir. Hedef kitlenize hitap edecek ayrıca işinizle bağdaş bir tasarıma sahip olmalısınız. Günümüzde tek tip ekran çözünürlükleri olmadığından dolayı web sitenizden farklı çözünürlüklerde de aynı görüntüyü almanız gerekmektedir. İster responive teknoloji kullanarak masaüstü, tablet ve mobil cihazlar için aynı görüntüyü sağlayın; ya da adaptive teknolojisini kullanarak her bir cihaz için farklı bir tasarım uygulayın. Bu seçim size kalmış.

 

Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

İnternet ortamında sizinle aynı web sitelerine sahip kişilerden ya da firmalardan sıyrılmanız için en önemli etkenlerden olan seo’yu yüksek bir titizlikle yönetmeniz gerekmektedir. Hem on-page hem de off-page seo kullanarak arama sonuçlarında istediğiniz konuma gelme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Anahtar kelimelerinizi belirlerken hedef kitlenizi düşünmeli ve hangi kelimelerle sizleri arayabileceğini düşünerek bu kelimeleri belirlemelisiniz.

 

 

Hosting ve Domain

Domain yani alan adı, sizi aslında en çok zorlayacak alanlardan bir tanesi olabilir eğer kurumsal bir firma değilseniz. Akılda kalıcı, site içeriğine uygun, çok uzun olmayan bir isim şimdilik işinizi görecektir.

Yakın biz süre içerisinde bununla ilgili olarak bir yazı yayınlayacağız. Takipte kalınız.

 

Bir diğer unsurda hosting yani barınma alanı. Bu alanda hizmet veren birçok firma var. Bu konuda sıkı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Kesintilerin olmadığı, yedeklemelerinizin düzenli olarak yapıldığı, teknik desteği hızlı olan bir hosting firmasıyla çalışmak birçok riski azaltır.

 

Hoşçakalın,

Weeb Tasarım Blog Ekibi

1