Pop-Up Nedir ?

Günümüz teknolojisi durdurulamaz bir şekilde ilerlemekte ve gelişmekte. Bu hızlı ilerleme ve gelişime ortak ise internet olmuş durumda. Öyle bir hale geldi ki artık internetsiz ev neredeyse kalmadı diyebiliriz. İnternetin bu denli hzılı yayılması ise internet sitelerinini sayısının artmasını doğrudan tetikledi. Web sitelerinin bu artışı da siteler üzerinden para kazanmanın önünü ve önemini arttırdı.
 

Doğru orantıyla gerçekleşen bu ilerlemeler, web sitelerinde verilen reklamların sayısınıda yine doğru orantılı bir şekilde arttırdı diyebiliriz. İşte herhangi bir internet sitesine giriş yaptığınızda, sizler hiç birşeye dokunmadan karşınıza çıkan, bazı sitelerde ise kapatsanız dahi yenisi tekrar gelen pencerelere "Pop-Up" denir. Bir çok kullanıcın sevmediği, baş belası olarak gördüğü pop-uplar, bir çok kişi içinse gelir kaynağı durumunda. Bu geliri arttırmanın çaresi olarakda internet sitelerinde pop-up sayısını arttırmaya karar vermiş durumdalar.
 

Sadece reklam amacıyla kullanılmayan pop-uplar ; bilgisayarınıza kötü yazalım aktarmak içinde kullanılmaya başlandı ve devam etmekte. Bu yüzden neredeyse bütün tarayıcalar pop-upların engellemesi konusunda bizlere ekstra özellik sunmakta. Tarayıcı ayarlarınızdan pop-up engelleyici kullanabilir, reklam ve kötü yazılımlardan bu şekilde kurtulabilirsiniz.
 

Tarayıcalar bizlere bu imkanı sunmuş olsa dahi çoğu zaman bu yeterli bulunmamaktadır. Bunun içinse ekstra pop-up engelleyici programlar mağzalarda kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda.
 

Kullanıcılar için pek faydası bulunmasada, pop-upların kısaca faydalarına ve zararlarına bakacak olursak :
 

Faydaları ;

- Sayfa trafiğinizi arttırır.

- Kolay yoldan para kazanmanızı sağlar.
 

Zararları ;

- Güvenlik zaafiyeti oluşturabilir.

- Kişisel bilgileri kaydedebilir.

- Sahte kapatma düğmeleri ile kullanıcıları kandırabilir.

- Google yönergelerine aykırı olduğu için kalıcı banlanmaya sebebiyet verebilir.

 

Bu yazımızda kısaca Pop-up nedir, faydaları ve zararları nedir başlıklarıyla Pop-Up'dan bahsetmeye çalıştık. Faydalı olduğunu umuyoruz, bir sonraki blogumuzda görüşmek üzere.

1