Landing Page Nedir ?

‘Landing Page’in Türkçe manasıyla "Varış Sayfası" veya "İniş Sayfası". Landing Page, internette bir online reklam veya sosyal medyada herhangi bir link tıklandığında tüketicinin yönlendirildiği sayfaya verilen isimdir. Belirli bir hedef kitleye ve amaca yönelik özel olarak tasarlanmış sayfalardır. Genellikle Landing Pagelere yönlendirilen kullanıcı form doldurmak, video reklam izlemek, bir açıklama okumak veya bir ürün satın almak gibi çeşitli aksiyonlarla kaşılaşır. Burda ki temel amaç ise bir geri dönüş sağlamaktır.
 

Landing Page Tasarlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? :
 

Landing Page tasarlarken dikkat etmeniz gereken bir takım özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin bu sayfalarda bulunmaması, sayfa üzerinden beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olabilir.
 

İletişim bilgileri  ; İletişim bilgilerinizin bu sayfa üzerinde olması kullanıcılarda bir güven duyusu oluşturur. Bunun yanı sıra konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için hazır halde orada olması geri dönüşler için büyük avantaj sağlayacaktır.
 

Verdiğiniz reklam ile sayfa içeriği bir olsun ; Bir reklam ile kullanıcıları bu sayfalara çekerken reklam içeriğiniz ile Landing Page içeriğinin birbiriyle örtüşmesi gerekir. Unutmayın ki reklam ile gelen kullanıcılar reklamın içeriğini görmek için sayfanıza gelirler.
 

Süreklilik ; Daha önce de söylediğimiz gibi reklam ve sayfa üzerindeki içeriğin bir bütün olması, reklamda verilen mesajın, Landing Page üzerinde detaylandırılarak anlatılması ve kullanıcılara verilen mesajın sürekliliğinin sağlanması, Landing Page'den alınacak geri dönüşümlerin sürekliliğini ve artışını sağlayacaktır.
 

Kısa ve öz ; Kullanıcıları sıkmamak ve onları daha hızlı bir şekilde eyleme geçirmek için Landing Page içeriğinizi uzatmadan, doğrudan mesajınızı vermeniz gerekir. İçeriği gereksiz detaylarla uzatmak, ziyaretçileri kaçırabilir.
 

Özgünlük ; Klişeleşmiş satış cümleleri, kandırmaya yönelik ya da güven vermeyen mesajlar hem güven duygusunu sarsabilir hem de içeriğin ilgi çekiciliğini kaçırır.
 

Şeffaflık ; Konuyla ilgili veriler paylaşmayı planlıyorsanız, gerçek ve kanıtlanabilir veriler kullanın. Yanlış ve gerçeği göstermeyen bilgilerler ile kullanıcıları kandırmaya çalışmak geri döünşlerinizi kötü bir şekilde etkiler.

 

Dikkat çekici başlıklar ; Başlıklarınız önemli bir rol oynar. Doğru başlıkları kullanmak ve mesajınızı çarpıcı bir şekilde vermek, ziyaretçilerin dikkatini çekmenizi sağlar.
 

Gereksiz içerik detayları ; Landing Page üzerinde gereksiz detayları ve ilgisi olmayan mesajları kaldırmanız önemlidir. Landing Page'de mesajınızı net bir şekilde vermeniz ve kullanıcıların odağını bu mesajda tutmanız önemlidir.
 

Aksiyon çağrıştıran ifadeler ; Detaylı bilgiler verdiğiniz sayfalarda aksiyonu çağrıştıran ifadelerinizi tekrarlamakta fayda vardır. Bu sayede geri dönüşlerinizi arttırabilirsiniz.

 

Kullanıcı yorumları ; İlgili ürün ya da hizmeti daha önce kullanmış olan kullanıcılar bulunuyorsa, bu kullanıcıların ürünler ve aldıkları hizmetler hakkında yaptıkları yorumları Landing Page üzerinde paylaşmak ziyaretçilerin ürüne olan yaklaşımını olumlu bir şekilde etkileyecektir.

 

Bu blog yazımızda Landing Page tanımını yaptık ve  Landing Page tasarımını yaparken dikkat etmemiz gereken özelliklerden madde madde kısa açıklamalar ile bahsettik. Vereceğiniz reklam ve Landing Page içeriğinizin aynı olmasına, kendine özgü bir tasarımı olmasına ve bu şekilde kullanıcılar ile tanışmasına dikkat ederek daha verimli geri dönüşler alabilirsiniz.

1