Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Önceki bloğumuzda değindiğimiz “Web Site Hazırlama Adımları”na istinaden bu bloğumuzda da domain seçerken nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsedeceğiz.

En önemli noktalardan biri olan domain yani alan adımızı bizlerin sanal dünyada ki adreslerimizdir. İnternet ortamında sizleri bulmak için domainlerinizden yararlanmaktadırlar.

İyi ve doğru bir alan adı seçmek o kadar kolay olmamakla birlikte üzerine dikkatlice yoğunlaşarak bunu başarabilirsiniz.

Peki iyi ve doğru bir alan adı seçimini nasıl sağlayabiliriz?

 

Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Öncelikle yapacağınız sitenin içeriği ne olacak, kimlere hitap edecek bunları belirlemeniz gerekmektedir. Site içeriğinde geçen anahtar kelimelere göre insanların arama motorları üzerinde yaptığı kelime aramalarında üst sıralara çıkma şansınız artacaktır. Domaininizin içerisinde bu anahtar kelimeleri barındırabilirsiniz.

 

Kısa ve Akılda Kalıcı Olmalı

İnternet dünyasında en önemli etkilerden bir tanesi de alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olmasıdır. Ayrıca bu maddeye önem verdiğiniz taktirde Google bu durumu mükafatlandırmaktan geri kalmayacaktır ve marka oluşturma sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Domain adınız en fazla 3 kelime içersin. Ancak ideal kelime uzunluğu 2’dir.

 

.com Uzantısı Kullanın

.com uzantılı siteler hem insanlara hem de arama motorlarında diğer uzantılı sitelere göre daha güvenilir gelmektedir. Bu sebeple uzantı seçiminde .com tercihiniz olmalı. Eğer mümkünde alan adınızın .net uzantısını da alarak domaininizi koruma altına almış olmanızda fayda var.

.pro, .info, .gen.tr, .web.tr gibi uzantılardan uzak durun.

 

Marka Potansiyeli Olan Bir İsim Belirleyin

Google markalara oldukça önem vermektedir. Bu sebeple öne çıkan, dikkat çekici isimler uzun vadede işinize yarayacaktır. Farklı ve dikkat çekici bir alan adına sahip olmak insanların markanızı tanımasında oldukça fark yaratacaktır.

 

Özgün Olmalı

En önemli maddelerden biri de alan adınızın özgün olmasıdır. Domaininizin özgün olması sitenizin benzer içeriğe sahip sitelerden daha fazla ilgi çekeceğini söyleyebiliriz. İnsanlar faklı olan şeylere standart olanlara istinaden daha fazla rağbet göstermektedir.

 

Tire Kullanmayın

Aklınıza gelen alan adlarını tire işareti kullanarak almaya çalışmayın. Tire genel olarak domain adlarını çirkin göründüğü ve itibar oluşturmada yetersiz kılmaktadır. Ayrıca sizin sitenize diğer tire olmayan domainden daha fazla rağbet görse bile insanlar arama yaparken sizin siteniz yerine diğer siteye girecek olmalarını göz önüne almalısınız.

 

Hoşçakalın,

Weeb Tasarım Blog Ekibi

1