HTML Bağlantı Ekleme

HTML dilinde bir link oluşturmak için “a” etiketini kullanıyoruz. “a” etiketi yazmış olduğumuz metne ya da bir görselle tıklanılabilme özelliği katmaktadır. Bu etiket sayesin tıklama özelliği vererek mevcut sekme de veya yeni bir sekmede kullanıcıyı ulaştırmak istediğimiz linke ulaştırabiliriz. Gelin hep beraber bunun nasıl yapıldığına bakalım:

“a” etiketleri normal açılıp kapanan bir etiket türüdür. Kullanımı :

<a>Buraya tıklayınız.</a>

Şeklindedir. Fakat bu şekilde kullanıldığına tıklama özelliği gelmemektedir. Tıklama özelliği ekleyebilmemiz için başlangıç etiketimize “href” paremetresini eklememiz gerekmektedir:

<a href=”https://www.weebtasarim.com”>Buraya tıklayınız</a>

Bu şekilde kullanımda metine tıklanıldığı zaman “href” içerisinde bulunan adrese yönlendirme yapacaktır. Fakat bunu yaparken mevcut açık alan sayfamızı kapatarak aynı sekme üzerinde yapacaktır. Bu işlem bizim istemediğimiz kullanıcıyı mevcut sitemizden koparan bir işlemdir. Bunun önüne ise “target” ile geçiyoruz:

<a href=”https://www.weebtasarim.com” target=”_blank”>Buraya tıklayınız</a>

Bu kullanım şekli ile de tıklama yapıldığında yönlendirmeyi mevcut sitemi kapamadan yeni bir sekmede yapıyoruz. Böylelikle kullanıcı kendi sitemizden koparmadan yönlendirme yapabiliyoruz.

 

1