Web Sitesi Header Tasarımı

Başlık bir web sitesinin tasarımında önemli bir rol oynar. Özellikle şimdi, minimalizm çağında. Web tasarımcıları, bir web sitesinin bu bölümünü yaratıcılık ve üretkenlik göz önünde bulundurularak tasarlamak için çok çaba harcamaktadır. Google'a göre , bir web sitesi hakkında fikir oluşturmak sadece 50 ms sürüyor ve inanılmaz 17 ms içinde bazı görüşler gelişiyor. Tüketicilerin bir marka ile tanışması burada başlıyor. Çalışan bir web sitesi başlığının nasıl tasarlanacağını ve hangi unsurları içermesi gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Web Sitesi Başlığı Nedir?

Bir web sitesi başlığı web sayfasının üst bölümüdür. Gün içinde insanlar, web sitelerinin üst kısımlarında bir logo, harekete geçirici mesaj ve iletişim bilgileri içeren başlıkları dar şeritler olarak anladılar. Ancak modern tasarımda, ana sayfanın katının üzerindeki tüm alan bir başlık olarak kabul edilir.

Sayfanın, insanların bir web sitesini yüklemenin ilk saniyelerinde gördüğü stratejik kısmı olan bir başlık, bir tür davet görevi görür. Bir site hakkında temel bilgileri sağlamalıdır, böylece kullanıcılar saniyeler içinde neler sunduğunu anlayabilir.

Bazı tasarımcılar sitenin çeşitli bölümleri için ayrı başlıklar oluşturur. Örneğin, bir ana sayfa için büyük bir başlık yapabilir ve diğer sayfalar için küçük bir şerit bırakabilirsiniz. Ancak tutarlı olmasını sağlayın. İç sayfadaki başlık tasarımı, ana sayfadaki başlığın kısaltılmış bir versiyonu olmalıdır. Bu iyi bir web sitesi tasarım uygulamasıdır.

 

 

Bir Web Sitesi Başlığı Neleri İçerir?

Başlığın görevi, kullanıcılara temel sorulara cevap vermektir: hangi markanın temsil edildiği, hangi mal ve hizmetlerin sunulduğu, şirketin çalışanları ile nasıl iletişime geçileceği, güncel fırsatlar var vb.

Bunun yanı sıra, bir web sitesinin kalitesini ve hatta kimliğini temsil eder. Üstbilgi iyi bir duygusal tepki uyandırıyorsa ve görüntüleyen bunun değerli bir şey olduğunu düşünüyorsa, ilk testi geçtiniz.

Bir web sitesi başlığının ana öğeleri genellikle şunlardır:

 • Logo veya marka tanımlayıcı
 • Eylem çağrısı
 • Metin veya başlık
 • Gezinme öğeleri
 • Arama

Hepsini aynı anda eklemek zorunda değilsiniz. Bilginin bolluğu ile uyumlu düzenlemesi arasında bir denge bulmak gerekir. Yalnızca ihtiyacınız olan verileri kullanın, bir başlığı aşırı yüklemek yararlı olmaz, ancak tüm bağlantılar önemli görünebilir.

Başlığı çok boş bırakmak da iyi bir fikir değildir. Arayüzünüzü birkaç saniye içinde anlayamayan bir kullanıcı büyük olasılıkla ayrılacak ve geri dönmeyecektir. Kötü bir başlık, ziyaretçileri düşük içeriğe sahip başka bir siteye gönderebilir.

Minimalist başlık tasarımlarında, sadece web sitesinin ana bölümlerine ve şirket logosuna bağlantılar sunulmaktadır. Bu teknik özellikle açılış sayfaları tasarlanırken kullanışlıdır.

 

En İyi Web Sitesi Başlık Tasarımı Uygulamaları

Başlık bölümünü tasarlama konusunda yaratıcılığınızı hiçbir şey sınırlamaz. Sitenin başlığı; unutulmaz, özlü ve kullanışlı olması gereken çok çeşitli yaratıcı tasarım kararlarına açık bir alandır. Ana noktaların üzerinden geçelim.

 

Başlık Boyutu

Bir web sitesi başlık resminin ne kadar olması gerektiği sorusuna kesin bir cevap yoktur. Bazı kaynaklar doğru rakamlar seti sağlamaya çalışır, ancak bugün web sitesi oluşturmanın en zor yönlerinden biri her ekran boyutunun etkinliğini sağlamaktır. İki ekran aynı boyutta olsa bile, çözünürlük farklı olabilir, böylece kullanıcılar aynı şeyi görmez.

Bu yüzden, tam piksel kavramını sabitlemeyin, sağduyulu basit kurallara daha iyi uyun.

Başlık, içeriğin algılanmasına müdahale etmeyecek kadar yüksek olmalıdır. Bilgilendirme metinleri için küçük bir başlık, ana başlık için ise başlık büyük olabilir.

Hacimli üstbilgiler söz konusu olduğunda, kullanıcının sayfada bir sonraki adımlara göz atması ve kaydırmaya başlaması için ekranın altında biraz boşluk bırakmak daha iyidir.

 

 

Görsel Hiyerarşi

Nielsen Norman Group, teorilerini ilk olarak 2006'da internette F şeklindeki okuma modeli üzerinde formüle etti ve bu güne olan ilgisini kaybetmedi.

Kendini yeni tanıdık bir sitede bulan kişi, görsel yolculuğuna her zaman ekranın sol üst köşesinden başlar. Ve orada beklenen bilgileri bulamazlarsa, sayfa otomatik olarak zor ve standart dışı olarak algılanır ve anlamak için çok fazla çaba gerektirir.

Logo: Bir diğeri ders çalışma NN / g tarafından gerçekleştirilen, kullanıcıların logoları merkeze veya sağ parça yerleşimine göre sola yerleştirilen markaları daha kolay hatırlayacağını öğrendi.

Yuvarlak şekilli bir logonuz varsa, ekranın ortasına yerleştirmek kabul edilebilir, ancak etkinliği solda bulunanlara göre daha düşük olacaktır.

Menü: Bir web sitesinin bu bölümünü fazla karıştırmamaya dikkat edin. Çok fazla bağlantı ziyaretçileri etkiliyor. Bazen en önemli kategoriler için yer açmak için bir web sitesinin yapısının tamamen değişmesi olabilir.

Ziyaretçilerin nerede olduklarını ve yollarını nasıl bulabileceklerini kolayca anlamalarını sağlayın. Gezinme sırasında kullanıcıları yönlendirmek için fareyle üzerine gelme efektlerini kullanın.

Eylem Çağrısı: Bir CTA'yı doğal olarak vurgulamak için görsel hiyerarşi ilkelerini uygulayın .

 

Sabit Başlık

Kalıcı gezinme çubukları veya başka bir deyişle “yapışkan başlıklar”, kaydırma sırasında gezinmenin sizi sayfa boyunca takip ettiği anlamına gelir. Bu artık bir web tasarım standardı.

Genel tasarım konseptinizi ihlal etmiyorsa başlığı sabitleyin. Hem masaüstü hem de mobil tasarımlar için iyi bir fikir:

 • E-ticaret web siteleri - alışveriş sepeti her zaman kullanıcının önünde.
 • Servis web siteleri - telefon numarası veya CTA sürekli olarak görüntülenir.
 • Sabit başlıklar müşteri deneyimini geliştirir, kullanıcıları yönlendirir ve daha fazla kontrol sağlar.

 

Bir Başlık Tarafından İletilen Mesaj

Bir başlık tasarlamadan önce, web sitesinin genel stilini ve ana amacını düşünün.

Bir ürünün tanıtımı için tasarlanmış bir tanıtım sitesi ise, başlığın tasarımı, ilk bölümdeki büyük bir kahraman görüntüsüyle birlikte ana bölümlere bağlantılar içerebilir, çünkü böyle bir web sitesinin asıl amacı ürünü etkili bir şekilde sunmaktır. E-ticaret veya kurumsal web sitelerinde durum farklı olabilir. Bir kullanıcının kolayca gezinmesi, en son fırsatlar hakkında bilgi sahibi olması, yöneticiyle hızlı bir şekilde nasıl iletişim kuracağı ve daha önce vermiş olduğu siparişleri nerede göreceği gerekir, bu durumda başlık diğer kategorilere yol açarak daha özlü olabilir.

Bir başlığın iletebileceği birkaç olası mesaj vardır:

 • Tüketiciyi bir şey yapmaya teşvik etmek
 • Güven inşası üzerinde çalışmak
 • Bir ziyaretçiyi daha fazla bilgi edinmeye teşvik edin
 • Eğlenceli olmak

Seçim, belirli bir web sitesinin amacına bağlıdır.

 

Alakalı Resimler

Başlıktaki resim işletme hakkında doğrudan bilgi aktarmalıdır. Örneğin, yiyecek dağıtım hizmetini temsil ediyorsa, görüntü estetik açıdan çekici yiyeceklere sahip temiz bir kurye tasvir edebilir. Genel olarak, sitenizi gören ziyaretçi sizden bir şey satın almak istemelidir.

Yüksek kaliteli fotoğraflar: Fotoğrafçılık web tasarımcıları için güçlü bir araçtır. Bir hikaye anlatabilir, duyguları uyandırabilir ve ziyaretçilerinizi daha ileriye gitmeye motive edebilir. Güçlü şekilde çarpıcı görüntülere sahip siteler için şeffaf bir başlık oluşturmayı deneyin. Ana bağlantıları koruyarak görüntüleri daha iyi gösterir.

Kayan görüntüler: Web sitesinin işini temsil eden birkaç harika fotoğrafınız varsa, devam edin! Kullanıcılar bir dizi zarif yüksek çözünürlüklü görüntüyü kaydırabilirler.

Çizimleri: Web siteleri için başlık resimleri doğru akoru vurmalı ve kişisel bir bağlantı kurmalıdır. Web sitesi başlığından kesilse bile, bir resim farklı ve kolayca tanınabilirse daha iyi olur. Bugünkü illüstrasyon eğiliminden yararlanarak bunu başarabilirsiniz .

 

Video veya Animasyon

Dikkatinizi yalnızca statik görüntülere odaklamayın. Video eklemek en etkili web sitesi başlık fikirleri arasındadır. Mümkünse, başlığa tematik bir video malzemesi eklemeyi deneyin. Birçok web sitesi, şirketlerini veya ürünlerini mümkün olan en iyi şekilde sunarken kitleyi büyülemek için kullanır.

Tasarımınızı daha çekici, canlı ve akılda kalıcı hale getirmenin bir başka yolu da animasyon eklemektir . Gerçekten harika web sitesi başlıkları yapabilirsiniz. Görüntüleyenlerin ilgisini çeken etkileşimli bir web sayfası arıyorsanız, animasyon harika bir alternatiftir.

 

İyi Tasarlanmış Bir Harekete Geçirici Mesaj

Bir web başlığı tasarlarken, tasarımcı oraya “kayıt ol”, “giriş yap”, “iletişime geç” vb. gibi harekete geçirici mesajlar ekler. Kullanıcının dikkatini çekmek için gereken eylemle sonuçlanır, düğme müşteri için anlaşılabilir bir yazıt içermeli ve diğer içerikler arasında fark edilebilir olmalıdır.

Stratejik olarak önemli bir yere bir harekete geçirme ifadesi, kullanıcıları başlangıçta harekete geçmeye teşvik etmek ve böylece dönüşüm oranınızı artırmak için mükemmel bir fırsattır. Bazı CTA'lar özel anlaşmaları teşvik etmek için bir süre kullanılabilir, diğerleri uzun vadeli bir mevcudiyete sahiptir.

 

Web Sitesi Başlıkları İçin En İyi Yazı Tipleri

Her şeyden önce, müşteri bölümlerin adlarını ve şirket tarafından sağlanan bilgileri algılar: iletişim bilgileri, ilginç teklifler. Bu nedenle, algıyı bozmayan ve ilk bakışta anlaşılabilecek net, okunabilir yazı tipleri seçmeniz gerekir.

Büyük ana sayfa başlıkları için, kullanıcıların dikkatini çekmek için bazı kalın tipografi ve yaratıcı öğeler kullanabilirsiniz, aksi takdirde, okunması zor olabilecek süslü yazı tiplerini seçmemek en iyisidir.

 

Gizli Gezinme (Hamburger Menü)

Bu, web sitesi tasarımı için giderek daha fazla kullanılan bir çözümdür. Hamburger menüsü, tıklandığında tam menüyü görüntüleyen üç çizgili küçük bir simgedir. Bu teknik, tasarımcılar tarafından ana ekrana odaklanmaları gerektiğinde kullanılır.

Site kullanılabilirliği açısından bu iyi bir seçenektir. Böyle bir menü mobil tasarımdan geldi ve kullanıcılara zaten tanıdık geliyor. Hamburger, ana vurgu fotoğraf veya video kullanarak ürünün yüksek kaliteli sunumuna yönelik tanıtım siteleri için uygundur. Çevrimiçi mağazalar için, bu seçenek daha az uygun olabilir, çünkü müşterinin bir sepete, seçilen ürünlere ve hızlı erişimde bir arama alanına sahip olması önemlidir.

 

Mobil Başlık Tasarımı

Üstbilgi, yalnızca web sitesinin masaüstü sürümünde değil, mobilde de doğru bir şekilde görüntülenmelidir. Bu nedenle, duyarlı olmalı ve herhangi bir mobil cihaza iyi ayarlanabilmelidir.

 

Sonuç Olarak

Web sitesi başlığı tarafından sunulmaktadır. Benzersiz bir kartvizit gibi. Bu nedenle, bir web sitesi tasarlarken, başlığa azami dikkat gösterin. Ve web sitenizi güncel tutmak için düzenli değişiklikler yapın.

1